In English

Tapahtumakalenteri

<<  
  >>
  Ma Ti Ke To Pe La Su
14
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
15
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
16
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
17
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
18
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 

SaLUT - Saimaan korkeakoululiikunta

HallOpEd (Hallinnon opiskelijaedustajat)


Lappeenrannan teknillisen yliopiston johtosäännön sekä  muiden sidosryhmien johtosääntöjen mukaisesti jokaisessa yliopiston ja sidosryhmien hallintoelimessä on ylioppilaskunnan valitsema opiskelijaedustus. Ylioppilaskunnalla on hallinnon opiskelijaedustajia eli HallOpEdeja kaikissa kolmessa tiedekunnassa, koulutusohjelmien johtajien neuvoa-antavissa johtoryhmissä sekä erillisten yksiköiden kuten kirjaston ja kielikeskuksen neuvottelukunnissa. Ylioppilaskunta valitsee edustajat myös sidosryhmiensä kuten YTHS:n ja LOAS:in hallintoelimiin. Alla näkyvästä listasta näet tarkemmin eri hallintoelimet ja niihin valitut opiskelijaedustajat.

HallOpEd-toiminta antaa mahdollisuuden tutustua yliopiston ja muiden sidosryhmien päätöksentekoon, vaikuttaa paikallisesti opiskelijoiden arjessa tuntuviin asioihin sekä korvaamatonta kokemusta yhteiskunnallisesta toiminnasta. Lisätietoa saa HallOpEd-oppaasta, joka löytyy linkkinä intraan sivun lopusta.

Mikäli ilmenee kysyttävää eri hallintoelimien toiminnasta tai itse HallOpEdina toimiminen kiinnostaa ota rohkeasti yhtettä edunvalvontasihteeriin: edunvalvontasihteeri@ltky.fi. Seuraa myös avoinna olevia HallOpEd-paikkoja etusivultamme ja viikkotiedotteesta!

 

HALLINNON OPISKELIJAEDUSTAJAT

 

Kollegio (4+4) (1.7.2012-30.6.2014)

Päätökset HallOpEd paikoista tehdään LTKY:n edustajiston kokouksessa. 

Yliopistokollegio mm. päättää hallituksen jäsenten lukumäärästä ja heidän toimikausiensa pituudesta, valitsee yliopiston sisäiset edustajat hallitukseen ja valitsee yliopiston tilintarkastajat.  

Kelpoisia tehtävään ovat ylioppilaskunnan jäsenet, jotka eivät ole yli 20 h/viikko käsittävässä työsuhteessa yliopistoon. 

  • Aapo Ahtiainen, aapo.ahtiainen(ät)lut.fi (Tomi Mankinen, tomi.mankinen(ät)lut.fi)
  • Juhana Repo, juhana.repo(ät)lut.fi (Maria Salmela, maria.salmela(ät)lut.fi)
  • Laura Similä, laura.simila(ät)lut.fi (Ristomatti Väänänen, ristomatti.vaananen(ät)lut.fi)
  • Lauri Mäki, lauri.maki(ät)lut.fi (Harri Renkonen, harri.renkonen(ät)lut.fi)


LUT:n hallitus (1+0) (1.1.2014-31.12.2015)

  

Päätökset HallOpEd paikoista tehdään LTKY:n edustajiston kokouksessa. 

Hallitus on yliopiston ylin päättävä hallintoelin. Sen tehtävänä on päättää mm. yliopiston toiminnan ja talouden keskeisistä tavoitteista, strategiasta ja ohjauksen periaatteista. 

Kelpoisia tehtävään ovat LTKY:n jäsenet, jotka eivät ole yli 20 h/viikko käsittävässä työsuhteessa yliopistoon. 

 

  • Mia Lehto, mia.lehto(ät)lut.fi


Teknillisen tiedekunnan tiedekuntaneuvosto (4+4) (1.1.2013-31.12.2014)

Päätökset HallOpEd paikoista tehdään LTKY:n edustajiston kokouksessa. 

Tiedekuntaneuvosto mm. päättää tiedekunnan opetussuunnitelmista, tekee esitykset tiedekunnan virkojen täytöstä ja arvostelee opinnäytteet. Tiedekuntaneuvosto kokoontuu noin kerran kuukaudessa lukuvuoden aikana, joten aikaa kuluu kokouksiin valmistautuminen mukaanluettuna kuukaudesta riippuen 10-20 tuntia kuukaudessa. Kokouksista on luvassa kokouspalkkio sekä arvokasta kokemusta esimerkiksi kokouskäyttäytymisestä ja neuvottelemisesta. 

Kelpoisia tehtävään ovat teknillisen tiedekunnan opiskelijat, jotka eivät ole yli 20 h/viikko käsittävässä työsuhteessa yliopistoon. 

  • Niki Lankila, niki.lankila(ät)lut.fi (Hanna Tynys, hanna.tynys(ät)lut.fi)

  • Matti Huhtinen, matti.huhtinen(ät)lut.fi (Emma Lonka, emma.lonka(ät).fi)
  • Laura Ylitalo, laura.ylitalo(ät)lut.fi (Clarisse Jay, clarisse.jay(ät)lut.fi)
  • Annamaria Mustonen, annamaria.mustonen(ät)lut.fi (Sini Järvelä, sini.jarvela(ät)lut.fi)


Tuotantotalouden tiedekunnan tiedekuntaneuvosto (3+3) (1.1.2013-31.12.2014)

Päätökset paikoista tehdään LTKY:n edustajiston kokouksessa. 

Tiedekuntaneuvosto mm. päättää tiedekunnan opetussuunnitelmista, tekee esitykset tiedekunnan virkojen täytöstä ja arvostelee opinnäytteet. Tiedekuntaneuvosto kokoontuu noin kerran kuukaudessa lukuvuoden aikana, joten aikaa kuluu kokouksiin valmistautuminen mukaanluettuna kuukaudesta riippuen 10-20 tuntia kuukaudessa. Kokouksista on luvassa kokouspalkkio sekä arvokasta kokemusta esimerkiksi kokouskäyttäytymisestä ja neuvottelemisesta. 

Kelpoisia tehtävään ovat teknillistaloudellisen tiedekunnan opiskelijat, jotka eivät ole yli 20 h/viikko käsittävässä työsuhteessa yliopistoon. 

  • Niko Strömberg (Ville Kemppinen, ville.kemppinen(ät)lut.fi)

  • Teemu Metsola, teemu.metsola(ät)lut.fi (Helena Virtanen, helena.virtanen(ät)lut.fi)

  • Maija Hakkila, maija.hakkila (ät)lut.fi (Juho-Heikki Ollikainen, juho-heikki.ollikainen(ät)lut.fi)


Kauppatieteellisen tiedekunnan tiedekuntaneuvosto (3+3) (1.1.2013-31.12.2014)

Päätökset paikoista tehdään LTKY:n edustajiston kokouksessa. 

Tiedekuntaneuvosto mm. päättää tiedekunnan opetussuunnitelmista, tekee esitykset tiedekunnan virkojen täytöstä ja arvostelee opinnäytteet. Tiedekuntaneuvosto kokoontuu noin kerran kuukaudessa lukuvuoden aikana, joten aikaa kuluu kokouksiin valmistautuminen mukaanluettuna kuukaudesta riippuen 10-20 tuntia kuukaudessa. Kokouksista on luvassa kokouspalkkio sekä arvokasta kokemusta esimerkiksi kokouskäyttäytymisestä ja neuvottelemisesta. 

Kelpoisia tehtävään ovat kauppatieteellisen tiedekunnan opiskelijat, jotka eivät ole yli 20 h/viikko käsittävässä työsuhteessa yliopistoon. 

  • Aapo Ahtiainen, aapo.ahtiainen(ät)lut.fi (Maija Kangasniemi, maija.kangasniemi(ät)lut.fi)
  • Ida Bolander, ida.bolander(ät)lut.fi (Marianna Sainio, marianna.sainio(ät)lut.fi)

  • Pauliina Määttä, pauliina.maatta(ät)lut.fi (Suvi Hörkkö, suvi.horkko(ät)lut.fi)

Kirjaston neuvottelukunta (1+1)

Päätökset HallOpEd paikoista tekee LTKY:n hallitus 

  • Juho Niemelä, juho.niemela(ät)lut.fi (Oskar Sonninen)

LOAS:n hallitus (1+0) (1.1.2013-31.12.2014)

  

Päätöksen HallOpEd paikasta tekee LTKY:n hallitus 

LOAS:n hallitus päättää päivittäisistä ja strategista toiminnan suuntalinjoista valtuuskunnan asettamien toiminta- ja talousraamien puitteissa. 

Kelpoisia tehtävään ovat ylioppilaskunnan jäsenet. 

 

  • Juhana Repo, jrepo1(ät)lut.fi

LOAS:n valtuuskunta (5+5, 6+6) (1.1.2013-31.12.2014 ja 1.1.2014-31.1.2015)

  

Päätökset paikoista tehdään LTKY:n edustajiston kokouksessa. 

Valtuuskunta on LOAS:n ylin päättävä elin, joka mm. hyväksyy säätiön talousarvion, toimintasuunnitelman- ja kertomuksen, sekä tilinpäätöksen. 

Kelpoisia tehtävään ovat ylioppilaskunnan jäsenet.

Kausi 2013-2014

  • Jonna Korhola, jonna.korhola(ät)lut.fi, (Soili Nousiainen, soili.nousiainen(ät)lut.fi)
  • Joel Kuuva, joel.kuuva(ät)lut.fi (Niko Strömberg)

  • Ville Vesterinen, ville.vesterinen(ät)lut.fi (Juho-Heikki Ollikainen, juho-heikki.ollikainen(ät)lut.fi)
  • Peter C. Bebek, peter.bebek(ät)lut.fi (Tomi Mankinen, tomi.mankinen(ät)lut.fi)

  • Matti Huhtinen, matti.huhtinen(ät)lut.fi (Oskar Sonninen, oskar.sonninen(ät)lut.fi)

Kausi 2014-2015

  • Daniel Hollen, daniel.hollen(ät)lut.fi, 
  • Pete-Olavi Hyrkäs, pete-olavi.hyrkas(ät)lut.fi,
  • Miika Rantala, miika.rantala(ät)lut.fi, (Emma Lonka, emma.lonka(ät)lut.fi)
  • Harri Renkonen, harri.renkonen(ät)lut.fi
  • Liisa Salminen, liisa.salminen(ät)lut.fi


YTHS:n paikallisaseman johtokunta (3+0) (1.1.2014-31.12.2015)

 

Päätökset paikoista tehdään LTKY:n edustajiston kokouksessa.

YTHS:n Lappeenrannan terveyspalveluyksikön johtokunta päättää mm. yksikön talousarvioesityksestä YTHS:n hallitukselle.

Kelpoisia tehtävään ovat ylioppilaskunnan jäsenet.

 

  • Peter Bebek, peter.bebek(ät)lut.fi
  • Emma Lonka, emma.lonka(ät)lut.fi
  • Daniel Hollen, daniel.hollen(ät)lut.fi


YTHS:n valtuuskunta (1+0) (1.1.2014-31.12.2015)

 

Päätös paikasta tehdään LTKY:n edustajiston kokouksessa.

YTHS:n valtuuskunta on säätiön ylin päättävä elin, joka hyväksyy talousarvion, toimintasuunnitelman ja tilinpäätöksen. 

Kelpoisia tehtävään ovat ylioppilaskunnan jäsenet.

 

  • Joel Kuuva, joel.kuuva(ät)lut.fi


Opintotukilautakunta (3+3) (1.5.2012-30.4.2014)

 

Päätökset paikoista tehdään LTKY:n edustajiston kokouksessa.

Opintotukilautakunta päättää opintotukien mahdollisista takaisinperinnöistä ja muista tulkinnanvaraisista opintotukiasioista. Opintotukilautakunnan päätökset ja kokouksien sisältö ovat salassapidettäviä.

Kelpoisia tehtävään ovat ylioppilaskunnan jäsenet, jotka eivät ole yli 20 h/viikko käsittävässä työsuhteessa yliopistoon.

 

  • Kolme opiskelijaedustajaa ja heidän varaedustajansa

Etelä-Karjalan kesäyliopiston Lappeenrannan kesäyliopistotoimikunta (1+0)

  • Elina Hakkarainen, elina.hakkarainen(ät)lut.fi

Tutkintolautakunta (1+1)

 

Päätökset paikoista tehdään LTKY:n edustajiston kokouksessa.

Tutkintolautakunta päättää opintosuoritusten oikaisupyynnöistä. 

Kelpoisia tehtävään ovat ylioppilaskunnan jäsenet, jotka eivät ole yli 20 h/viikko käsittävässä työsuhteessa yliopistoon.

 

  • Oskar Sonninen

 

Kielikeskuksen johtoryhmä (1+1)

  • Kaisa Rimpiläinen, kaisa.rimpilainen(ät)lut.fi

 

HallOpEd-opas (vaatii yliopiston intraan kirjautumisen):

http://intra.lut.fi/C3/hyvatkaytannot/Document%20Library/LUT_HallOpEd_opas.pdf