In English

Tapahtumakalenteri

<<  
  >>
  Ma Ti Ke To Pe La Su
18
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
19
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
20
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
22
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 

LTKY twitterissä

SaLUT - Saimaan korkeakoululiikunta

Blogi: Hyvin voidaan hyvinvoida

Hyvinvointipäivät järjestettiin pari viikkoa sitten ei-niin-kovinkaan-menestyksekkäästi. Tämä on hieman kummallista kun muistelee millaisia tapahtumia on erinäisissä kyselyissä poikkeuksetta pyydetty lisää. Se on hitusen huvittavaa, että neljäntuhannen opiskelijan yliopistolla luentojen osallistujakeskiarvo on palttiarallaan 10. Plaah! Luennon teemat liittyivät liikuntaan, ravintoon ja tulevaan korkeakoululiikuntaan, eikö näiden asioiden luulisi koskettavan ja kiinnostavan kaikkia?! Zumbaamassa sentään oli parikymmentä innokasta neitiä ja itse myös heilutin lähes-notkeaa lannettani (eturivisissä).

Miten sitten saada väki kiinnostumaan luennoista? No tottakai voisin tilata Marco Bjurströmin salin eteen heiluttamaan sitä enemmän-notkeaa lannettaan, mutta tästä lystistä saa kysymäni tarjouksen perusteella pulittaa 3000 euroa. Tästä summasta toki puuttuu vielä alvi ja matkustuskulut. Tuntuu typerältä maksaa tunnin hyvinvoinnista itsensä kipeäksi. Miksi ihmiset eivät voi tulla kuulemaan nevöhööd-kavereita, jotka todennäköisesti tietävät asioista Marcoja ja Tommi Evilöitä enemmän?

Mutta ei hätää! Tottakai voidaan heittää koko homma tiedotuksen piikkiin.

Sen verran pitää ottaa omille niskoille, että kyllä ne julisteet voivat aina olla muutaman päivän aikaisemmin seinillä ja pöytäkolmioita olisi voinut ottaa pari enemmän. Viikotiedotteessa ja nettisivuilla matskut olivat kuitenkin kaksi viikkoa ennen hoohetkeä. Sitten luennolla on 10 ihmistä tai OLL:n puheenjohtan luennolle ei tule ketään.. Plaah. Ei mielestäni ole asianmukaista, että Facebookissakaan lähetän Hyvinvointipäiviä varten 15 tapahtumakutsua. Itseäni ainakin moinen ketuttaisi.

Nyt teen ennätyksen tiedotuksen suhteen! Lokakuussa 5. päivä keskiviikkona on tulevat Hyvinvointiviikot täydessä käynnissä! Silloin jokaikinen tulee tempaisemaan ja yritetään LETKAJENKAN maaaaailmaennätystä. Tempauksella näytetään, että Yliopiston ja AMK:n opiskelijat, sekä henkilökunta toimii täällä sulassa sovussa ja hyvällä meiningillä. Jono tulee olemaan täältä Helsingintielle ja takaisin! Perkule! Ollaan vähintään raattiossa ja kympin kevennyksessä.

Katsotaan mitä muuta vielä keksitään syksyllä puuhailla, mutta toivon suuresti että ihmiset olisivat enemmän mukana.

 

Anssi Tura

Kommentit

Uskottavuus

"Silloin jokaikinen tulee tempaisemaan ja yritetään LETKAJENKAN maaaaailmaennätystä. Tempauksella näytetään, että Yliopiston ja AMK:n opiskelijat, sekä henkilökunta toimii täällä sulassa sovussa ja hyvällä meiningillä. "

Hyvä! Näillä tempauksille LUT saadaan maailmankartalle!

1

Ymmärrän turhautumisesi, mutta onko avautuminen ylioppilaskunnan blogissa oikea tapa purkaa ärtymystäsi? Pure huulta ja jatka yrittämistä - kiitos tulee vielä.

Yksi syy hyvinvointipäivien heikkoon suosioon voi  olla sama kaava kuin aiempinakin vuosina. Suurinpiirtein samoja aiheita käsittelevät luennot eivät houkuttele ihmisiä paikan päälle uudestaan ja uudestaan. Tarkoitus lienee, että paikalle tulisi muitakin kuin fukseja. Pyörää on turha keksiä uudestaan, mutta kaavoihin kangistuminenkaan ei ole oikea tapa hoitaa ylioppilaskunnan toimintaa.

Kirjoita uusi kommentti

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
  • Sallitut HTML-tagit: <a> <em> <u> <i> <b> <strong> <cite> <blockquote> <code> <sub> <sup> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <h3> <h4> <br> <del> <ins> <pre>
  • Inline Drupal objects by ID and alter them by options ([#8], [#8:field_name], [#8:field_name comment], [#8,override="Your Text"], [#23,tid comment]).
    Valinnat: type="node,term,view", content="title,field_,content,body_buildmode,body,teaser", contentvalue, nolink, override, attributes, formatter, visibility="full,teaser", translation, display="page_,block_,feed_", arguments,
  • Syntax highlight code surrounded by the {syntaxhighlighter SPEC}...{/syntaxhighlighter} tags, where SPEC is a Syntaxhighlighter options string or "class="OPTIONS" title="the title".

Lisätietoa muotoiluasetuksista

CAPTCHA
Tämä kysymys esitetään, jotta lomakkeen automatisoitu käyttö voitaisiin estää.
Kuva CAPTCHA
Syötä kirjaimet, jotka näkyvät kuvassa.